Best Edit & Proof
3 min readNov 28, 2020

--

Proofreading ve editing hizmetleri arasındaki fark, zaman zaman anlaşılması zor bir konu olabilmektedir. İngilizce yazılmış bir çalışmanızı yayınlanmadan önce dil ve gramer kuralları açısından denetlenmesi ve gerekli içerik düzeltmelerinin yapılması için editing veya proofreading hizmetlerinden hangisini almanız gerektiğin karar verebilmeniz için bu iki hizmet türü arasındaki farkı bilmenizde yarar var.

Proofreading ve editing arasındaki en temel fark şu şekilde ifade edilebilir:

· Proofreading hizmeti bir makaledeki dilbilgisi, tipografi, noktalama işaretleri, sözdizimi ve yazımdakitüm hataları düzeltmeyi amaçlarken, editing hizmeti yazının akademik içeriğine de müdahaleler yapmakta ve yazı kalitesini iyileştirmeyi hedeflemektedir.

· Hemen belirtelim ki editing hizmeti, proofreading hizmetiyle kıyaslandığında daha fazla çaba göstermeyi gerektirmektedir. Editing hizmetleri, sadece temel İngilizce dil ve gramer hatalarını düzeltmekle kalmıyor aynı zamanda makalenizin akademik kalitesini de artırmayı hedeflemektedir. Bu nedenle, editing hizmetleri genellikle makalenin içeriğinin, genel yapısının, bulguların ve analizin kalitesinin, referans ve atıfların ve takip edilmesi gereken formatının iyileştirilmesini de içermektedir.

· Editing hizmetinde, editörler gerekmesi durumlarında yazınızın bazı kısımlarını yeniden yazabilmektedirler.

· Ancak hemen belirtelim ki, editing hizmetinin çalışmanın hatasız olmasını sağlamak için metnin İngilizce dilbilgisi, yazım ve noktalama hataları içerip içermediğini de kontrol edeceğini vurgulamak önemlidir. Böylelikle, bir editör İngilizce bir akademik çalışmadaki dil bilgisi, tipografi, noktalama işaretleri, sözdizimi ve yazımdaki tüm hataları da düzeltecektir. Bu anlamda editing hizmetleri, proofreading hizmetini de kapsamaktadır ve editing hizmeti alındığında ayrıca proofreading hizmeti için herhangi bir ödeme yapılmasına gerek yoktur.

· Ancak İngilizce makalenizin ya da çalışmanızın akademik yeterlilik, format ve biçim kuralları açısından sorunsuz olduğunu düşünüyor fakat son halinin İngilizce gramer ve dil denetimi açısından hatasız olmasını istiyorsanız, proofreading hizmeti almanız gerekmektedir. Proofreading hizmeti ile makalenizdeki dilbilgisi, tipografi, noktalama işaretleri, sözdizimi ve yazımdaki tüm hatalar düzeltilmekte ancak ileri düzey düzenleme, gerekli yerlerde cümlelerin yeniden yazımı, çalışma ya da makale formatının dergi, yayın kuruluşu ya da üniversite rehberine uygun bir şekilde biçimlendirilip biçimlendirilmediği ya da doğru formatın takip edilip edilmediği gibi hususların denetimi için editing hizmetin almanız gerekmektedir.

Best Edit & Proof’un deneyimli editör ve uzman redaktörleri, çalışmanızı en uygun akademik ton ve üslupla denetleme ve düzeltmeyi amaçlamakta ve araştırma ya da makalenizin yayına kabul edilme şansını artırmayı hedeflemektedirler. Çeşitli disiplinler altında kategorize edilmiş çeşitli alanlarda İngilizce metin düzeltme ve redaksiyon hizmetleri sunmaktayız. Kapsamlı bilgi ve uzmanlığımızla, çalışmanız için en doğru tonu ve stili bulmanıza yardımcı olacağız.

Çalışmalarınız gerekli formatta biçimlendirmek için deneyimli proofreader ve editörlerimizin size APA, MLA veya Chicago/Turabian gibi stillerde ya da yönergelerinizde açıklandığı gibi yazılarınızı biçimlendirmelerine ve doğru formatı belirlemelerine ihtiyacınız varsa, hemen bizimle iletişime geçin. Best Edit & Proof’ta, proofreader ve editörlerimiz her tür akademik makaleyi özenli bir şekilde düzenlemekte ve gerekli formata dönüştürmektedir. Makalenizi yayınlayacağınız derginin yayın rehberini bizimle paylaşmanız yeterli. Gerisini editörlerimiz halledecek ve çalışmanızı yayına hazır bir şekilde size sunacaklardır. Kullanıcı dostu web sitemiz ve oldukça basitleştirilmiş sipariş ara yüzümüz aracılığıyla çalışmanızı hemen bizimle paylaşabilirsiniz.

Uzman ve deneyimli proofreader, editör ve dil uzmanlarımızın çalışmanızın İngilizce akademik tonunun ve tarzının iyileştirilmesi için projeniz üzerinde çalışmasını istiyorsanız, web sayfamızın Get Quote sayfasını ziyaret ederek siparişinizi oluşturabilirsiniz. Takibi oldukça kolay! İngilizce makalenizi ya da çalışmanızı göndermek ve işlemi tamamlamak yalnızca birkaç dakika sürmektedir. Sürecin nasıl işlediğini görmek için buraya tıklayın.

İngilizce metin düzeltme ve redaksiyon hizmeti için desteğe ihtiyacınız varsa, bizimle iletişime geçin. Ayrıca doğrudan destek almak için bize e-posta gönderebilir veya web sayfamızda yer alan 7/24 canlı destek modülünü kullanabilirsiniz.

İngilizce editing ve proofreading hizmetleriyle ile ilgili güncel bilgi ve haberlere ulaşmak içinTwitter, LinkedIn, Facebook, Instagram, ve Medium hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Originally published at https://besteditproof.com on November 28, 2020.

--

--

Best Edit & Proof

BestEditProof.com | English Editing Proofreading & Dissertation Services | Choosing our service will take the stress out of your academic life.